KURUM SINAVLARI HAKKINDA

Kpss sınavına giren yaklaşık 9.000.000 kişi var. Bunların içinde orta öğretim, lise, ön lisans ve lisans mezunları var. Lisans mezunlarının da büyük çoğunluğu öğretmenlik, polislik ve düz memur olarak atanmak için sınava girmektedir. A grubu dediğimiz sınava giren öğrenci sayısı yıllara göre değişmekle birlikte 50.000 ile 100.000 kişi arasındadır. Aslında basında, mecliste ya da sosyal medyada kpss üzerine bir sohbet varsa çok büyük ihtimalle A grubundan bahsedilmiyordur. Bu alan sadece A Grubuna hazırlananların bildiği, sürecinden sadece onların haberdar olduğu gizli bir bahçe gibidir. A grubuna hazırlananların ailelerine bile çoğu zaman anlatamamasının sebebi budur. Dokuz milyon nerde elli altmış bin nerde. Kpss A Grubu sınavı tahmin edilemeyecek kadar çok kurum sınavına bir anahtar veriyor. Sınavdaki ders konuları ve puan türleri ağırlıklarını Rehberlik sayfamızda Kpss bölümünde ayrıntılı görebilirsiniz. Sınav sonucu açıklandıktan sonra 48 puan türünü içeren puan tablosuna sahip oluyorsunuz. Puanlarınız ne kadar yüksekse atanma ihtimaliniz o kadar artacaktır. İki yıl etkili puanlarınız cebinizde. Ondan sonra açılacak kurum sınavlarını takip edeceksiniz ve ilanları dikkatli okuyacaksınız. Sayfamızda duyurular bölümünde elimizden geldiğince sizi ilgilendirecek sınav ilanını paylaşamaya çalışıyoruz. Takip edebilirsiniz. Örneğin BDDK ilanı geldi diyelim. Son ilanda şöyle bir ifade vardı: “

a) Bankalar yeminli murakıp yardımcısı için; “KPSSP1, KPSSP2, KPSSP17, KPSSP18, KPSSP22, KPSSP23, KPSSP28, KPSSP47 veya KPSSP48” puan türlerinin herhangi birinden en az 80 puan almış olmak ve en yüksek puanlı 1000 kişi içerisinde bulunmak.

b) Bankacılık uzman yardımcısı (bankacılık alanı) için; “KPSSP11, KPSSP17, KPSSP18, KPSSP22, KPSSP23, KPSSP27, KPSSP28, KPSSP33, KPSSP38, KPSSP47 veya KPSSP48” puan türlerinin herhangi birinden en az 75 puan almış olmak ve en yüksek puanlı 800 kişi içerisinde bulunmak.”

Bu ilandan anladığımız kadarıyla Murakıp Yard. için başvurmak istiyorsanız P1,2,17,18,22,23,28,47,48 puan türlerinden en az birinden 80 ve üzerinde puanız olmalı. Bunların içinde birden fazla puan türünde 80 üzerindeyseniz o zaman en yüksek olan puan ile sınava başvuracaksınız. Burada bazen öğrenciler puan yerine sıralaması yüksek olanı seçmeye çalışıyorlar ki bu doğru değil. İstenen puan türlerinden en yüksek hangisiyse sınava onla başvuracaksınız. Puan Türlerinde hangi dersin yüzde kaç etkili olduğunu rehberlik sayfamızda kpss başlığı altında inceleyebilirsiniz. İlanın devamına baktığınızda sınavda “hangi konulardan sorumlusunuz, başvuru şartları neler, hangi bölüm mezunları sınava girebilir” şeklindeki tüm bilgileri bulabilirsiniz. Genelde İktisat, Hukuk, Muhasebe, Maliye üzerine kurulu olan kurum sınavlarında sınavına göre bazı ekstra konular olabilmektedir. Ama bu ekstra o sınava ait konular korkutucu olmaz. İyi bir Kpss öğrencisi artık her yeni ufak tefek konuya çabuk adapte olabilecektir.

Kurum sınavının yazılı kısmını kazandığınız açıklanmasından itibaren mülakat süreci başlıyor. Kurum sayfasında duyurulan ya da size özel olarak gönderilen mülakat tarihinde kurum ilgili kurulunun oluşturduğu mülakat komisyonu önünde sözlü sınava tabi tutuluyorsunuz. Buradan da başarılı olduğunuzda (teknik olarak yazılı sınavla sözlü sınavda aldığınız puanların aritmetik ortalamasıyla ilgili kurumun başvurduğunuz pozisyonunu kazanıyorsunuz) kuruma atanmaya hak kazanıyorsunuz. Bazı kurumlar kısa bir zaman içinde bazı kurumlarda sabrınızı azıcık zorlayacak şekilde bir süre sonra kuruma iş başı yapmanız için davet ediyorlar. Tebligatı alıp göreve başlıyorsunuz.

A Grubundan yapılan bu atama öyle kıymetli bir şeydir ki o ana kadar yaptığınız her şey gerçek bir anlam kazanır. İşte o an, atandığınız an Everest’e tırmanıp elinizde bayrakla zıpladığınız andır. İlk adımdan bugüne kadar yaptığınız tüm eylemler, okullar, diplomalar, ders çalışmalar gerçek bir sonuca ulaşmıştır. Atananlar listemize baktığınızda bunun ulaşılabilir bir sonuç olduğunu göreceksiniz. Kesinlikle ulaşılabilir bir sonuçtur.

Tabi ki süreçteki her hikaye mutlu sonla bitmemektedir ki hayat böyledir. Ama sonunda o kadar güzel bir sonuç var ki en azından bir kere hakkıyla ders çalışarak zorlamaya değer bir süreçtir.

İnsanların hayat boyu arayıp durduğu şeylerden bir –belki bilinç altı en önemlisi- saygınlık görme arzusudur. Kimi zaman olduğundan fazlasını isteyen bu arzu, insanın çok yanlış yollara girmesine dahi sebep olabilir. Bilinç altında aradığın bu saygınlık görme arzusuna kestirmeden ulaşabileceğin en etkili yollardan biri A Grubu mesleklere atanmaktır. Atananlar listesine baktığınızda oradaki her bir meslekteki kişinin daha o mesleğe hiçbir katkı sağlamadan daha ilk gün ilk dakikada bile bir çok kişinin koşulsuz saygısına muhatap olacağı kesindir.

Ve son olarak bu üst düzey memuriyetler, kritik noktalarda önemli işler yapmaya aday kişilerdir. A grubu unvanlarla bugün için yakınlarınızı yarın için çocuklarınızı ve her daim ülkenizi gururlandırın. Bu bayrağa bu memlekete hizmet etmek şereftir.